Välkommen till Top-10 Kval 3 söndag 27/3 Tävlingen genomförs i startgrupper. 09.00 U - C - D 13.00 A - B Ingen Ludvika efter första varvet. Träning söndag 08.00 - 08.50. Träningsgrupper lördag Grupp A kl 08-14 Grupp B kl 14-20. Grupp A = Mellansvenska, Grupp B = Övriga. Spelare med symptom stannar hemma. Startavgift återbetalas vid återbud till tävlingsledningen. Vi påminner om att det ytterst är spelarnas eget ansvar att se till att hålla avstånd och undvika trängsel. Tävlingen avslutad kl 17.15 |
Klass A | |||||||||
Plac | Namn | Klubb | V1 | V2 | Snitt | Diff | Tot | ||
1 | Alexander Dahlstedt | Tantogårdens BGK | 31 | 26 | 28,5 | 5 | 57 | ||
2 | Lennart Jansson | Örebro BGK | 32 | 30 | 31,0 | 2 | 62 | ||
3 | Bror Wallén | Eskilstuna BGK | 34 | 32 | 33,0 | 2 | 66 | ||
4 | Rikard Lindqvist | Skoghalls BGK | 39 | 28 | 33,5 | 11 | 67 | ||
5 | Håkan Robertsson | Mosås BGK | 32 | 36 | 34,0 | 4 | 68 | ||
6 | Ulf Swedberg | Strängnäs BGK | 40 | 29 | 34,5 | 11 | 69 | ||
7 | Anders Hedlund | Eskilstuna BGK | 35 | 35 | 35,0 | 0 | 70 | ||
8 | Magnus Mårtensson | Örebro BGK | 34 | 36 | 35,0 | 2 | 70 | ||
9 | Micke Jonsson | Sundbybergs BGK | 37 | 33 | 35,0 | 4 | 70 | ||
10 | Rasmus Bergqvist | Skoghalls BGK | 32 | 39 | 35,5 | 7 | 71 | ||
11 | Jon Björklund | Tantogårdens BGK | 31 | 40 | 35,5 | 9 | 71 | ||
12 | Patrik Nässelqvist | Sundbybergs BGK | 40 | 34 | 37,0 | 6 | 74 | ||
13 | Krister Magnusson | Tyresö BGK | 39 | 36 | 37,5 | 3 | 75 | ||
14 | Patrik Eliasson | Tyresö BGK | 39 | 37 | 38,0 | 2 | 76 | ||
15 | Patrik Wessling | Ålbrons BGK | 42 | 39 | 40,5 | 3 | 81 | ||
16 | Karin Olsson | Uppsala BGK | 44 | 38 | 41,0 | 6 | 82 | ||
Ungdom BC Öppen | |||||||||
Plac | Namn | Klubb | V1 | V2 | Snitt | Diff | Tot | ||
1 | Emanuel Lippert | Eskilstuna BGK | 37 | 38 | 37,5 | 1 | 75 | ||
2 | Albin Gustavsson Ekebom | Eskilstuna BGK | 60 | 53 | 56,5 | 7 | 113 | ||
3 | Andro Odeh | Eskilstuna BGK | 51 | 63 | 57,0 | 12 | 114 | ||
4 | Hilda Gustavsson Ekebom | Eskilstuna BGK | 50 | 68 | 59,0 | 18 | 118 | ||
5 | Rasmus Humbla | Eskilstuna BGK | 63 | 65 | 64,0 | 2 | 128 | ||
6 | Jacob Liljenstolpe | Eskilstuna BGK | 60 | 93 | 76,5 | 33 | 153 | ||
Klass D | |||||||||
Plac | Namn | Klubb | V1 | V2 | Snitt | Diff | Tot | ||
1 | Kjell-Ove Malm | Sundbybergs BGK | 39 | 38 | 38,5 | 1 | 77 | ||
2 | Gustav Westman | Mosås BGK | 39 | 39 | 39,0 | 0 | 78 | ||
3 | Bengt Ohlsson | Eskilstuna BGK | 39 | 41 | 40,0 | 2 | 80 | ||
4 | Conny Andersson | Hammarby BGK | 40 | 43 | 41,5 | 3 | 83 | ||
5 | Ann-Catrin Borgert | Örebro BGK | 43 | 42 | 42,5 | 1 | 85 | ||
6 | Urpo Lindholm | Södertälje BGK | 50 | 40 | 45,0 | 10 | 90 | ||
7 | Rikard Tano | Hammarby BGK | 56 | 37 | 46,5 | 19 | 93 | ||
8 | Mats Gustafsson | Strängnäs BGK | 53 | 45 | 49,0 | 8 | 98 | ||
9 | Arnold Karlsson | Södertälje BGK | 44 | 54 | 49,0 | 10 | 98 | ||
10 | May Boldt | Örebro BGK | 47 | 54 | 50,5 | 7 | 101 | ||
11 | Bengt Arne Östberg | Haninge BGK | 44 | 58 | 51,0 | 14 | 102 | ||
12 | Jan Jonsson | Eskilstuna BGK | 57 | 46 | 51,5 | 11 | 103 | ||
13 | Åsa Jakobsson | Mosås BGK | 60 | 45 | 52,5 | 15 | 105 | ||
14 | Tomas Göransson | BGK Elit | 71 | 34 | 52,5 | 37 | 105 | ||
15 | Albin Leanders | Hofors BGK | 52 | 54 | 53,0 | 2 | 106 | ||
16 | Lars-Göran Guldbrandsson | Umeå Bangolfklubb | 53 | 54 | 53,5 | 1 | 107 | ||
17 | Åke Eriksson | Södertälje BGK | 51 | 58 | 54,5 | 7 | 109 | ||
18 | Frans Olof Berth Sandberg | Haninge BGK | 43 | 67 | 55,0 | 24 | 110 | ||
19 | Hans Kusoffsky | Södertälje BGK | 54 | 58 | 56,0 | 4 | 112 | ||
20 | Teijo Lindholm | Södertälje BGK | 55 | 58 | 56,5 | 3 | 113 | ||
21 | Sirpa Sinikka Aaltonen | Tantogårdens BGK | 50 | 64 | 57,0 | 14 | 114 | ||
22 | Birgitta Lundgren | Stora Tuna BGK | 53 | 63 | 58,0 | 10 | 116 | ||
23 | Heinz Boldt | Örebro BGK | 62 | 55 | 58,5 | 7 | 117 | ||
24 | Teija Sarkkinen | Eskilstuna BGK | 67 | 52 | 59,5 | 15 | 119 | ||
25 | Filip Lindberg | Hofors BGK | 63 | 59 | 61,0 | 4 | 122 | ||
26 | Maria Gyllander | Mosås BGK | 60 | 65 | 62,5 | 5 | 125 | ||
27 | Lars Wallentin | Haninge BGK | 69 | 58 | 63,5 | 11 | 127 | ||
28 | Anna Pettersson | Eskilstuna BGK | 66 | 63 | 64,5 | 3 | 129 | ||
29 | Eva Carlsson | Södertälje BGK | 68 | 61 | 64,5 | 7 | 129 | ||
30 | Arne Andersson | Tantogårdens BGK | 62 | 77 | 69,5 | 15 | 139 | ||
31 | Bengt Braesch-Andersen | Solna BGK | 78 | 72 | 75,0 | 6 | 150 | ||
32 | Herbert Lippert | Eskilstuna BGK | 64 | 64,0 | 0 | 64 | Brutit | ||
Klass C | |||||||||
Plac | Namn | Klubb | V1 | V2 | Snitt | Diff | Tot | ||
1 | Bertil Andersson | Hammarby BGK | 38 | 33 | 35,5 | 5 | 71 | ||
2 | Ronny Ekberg | Strängnäs BGK | 40 | 31 | 35,5 | 9 | 71 | ||
3 | Rune Pousette | Enköpings BGK | 29 | 43 | 36,0 | 14 | 72 | ||
4 | Mattias Andersson | Örebro BGK | 40 | 34 | 37,0 | 6 | 74 | ||
5 | Joakim Lindström | Strängnäs BGK | 38 | 37 | 37,5 | 1 | 75 | ||
5 | Conny Pihl | Uppsala BGK | 38 | 37 | 37,5 | 1 | 75 | ||
7 | Patric Vestin | Eskilstuna BGK | 41 | 36 | 38,5 | 5 | 77 | ||
8 | Eva Prennfors | Strängnäs BGK | 40 | 41 | 40,5 | 1 | 81 | ||
9 | Lars Abrahamsson | Enköpings BGK | 50 | 35 | 42,5 | 15 | 85 | ||
10 | Ralf Hedström | Tantogårdens BGK | 40 | 46 | 43,0 | 6 | 86 | ||
11 | Ginalyn Robertsson | Mosås BGK | 50 | 37 | 43,5 | 13 | 87 | ||
12 | Per Viklund | Sundsvalls BGK | 45 | 43 | 44,0 | 2 | 88 | ||
13 | Lena Brown | BGK Spiik | 47 | 41 | 44,0 | 6 | 88 | ||
14 | Gunilla Arkäng | MGK 49 Nyköping | 44 | 46 | 45,0 | 2 | 90 | ||
15 | Carolin Svensson | Tyresö BGK | 45 | 46 | 45,5 | 1 | 91 | ||
16 | Jan Åke Andersson | MGK 49 Nyköping | 41 | 50 | 45,5 | 9 | 91 | ||
17 | Arne Backman | Tantogårdens BGK | 38 | 53 | 45,5 | 15 | 91 | ||
18 | Stefan Wigö | Eskilstuna BGK | 49 | 43 | 46,0 | 6 | 92 | ||
19 | Patrik Vikström | Eskilstuna BGK | 40 | 54 | 47,0 | 14 | 94 | ||
20 | Anders Landström | Hofors BGK | 49 | 46 | 47,5 | 3 | 95 | ||
21 | Stefan Johansson | Örebro BGK | 52 | 45 | 48,5 | 7 | 97 | ||
22 | Conny Larsson | Ålbrons BGK | 54 | 47 | 50,5 | 7 | 101 | ||
23 | Ulla-Britt Hessel | Enköpings BGK | 45 | 60 | 52,5 | 15 | 105 | ||
24 | Benny Eriksson | BGK VK-78 | 58 | 48 | 53,0 | 10 | 106 | ||
25 | Andreas Ekehult | BGK Elit | 54 | 54 | 54,0 | 0 | 108 | ||
26 | Reine Hansson | Haninge BGK | 56 | 52 | 54,0 | 4 | 108 | ||
26 | Sara Andersson | Tantogårdens BGK | 52 | 56 | 54,0 | 4 | 108 | ||
28 | Åke Gillberg | BGK Elit | 67 | 54 | 60,5 | 13 | 121 | ||
29 | Johnny Lindqvist | Strängnäs BGK | 0,0 | 0 | 0 | Ej till start | |||
Klass B | |||||||||
Plac | Namn | Klubb | V1 | V2 | Snitt | Diff | Tot | ||
1 | Anton Eriksson | MGK 49 Nyköping | 34 | 29 | 31,5 | 5 | 63 | ||
2 | Bernt Gustavsson | Södertälje BGK | 33 | 31 | 32,0 | 2 | 64 | ||
3 | Tommy Blixt | Eskilstuna BGK | 35 | 31 | 33,0 | 4 | 66 | ||
4 | Moshe Arad | Tantogårdens BGK | 32 | 35 | 33,5 | 3 | 67 | ||
5 | Bengt Neuman | Sundsvalls BGK | 36 | 35 | 35,5 | 1 | 71 | ||
5 | Lars Eriksson | MGK 49 Nyköping | 36 | 35 | 35,5 | 1 | 71 | ||
7 | Rikard Sjölund | Hammarby BGK | 33 | 38 | 35,5 | 5 | 71 | ||
8 | Tommy Edeving | Strängnäs BGK | 37 | 36 | 36,5 | 1 | 73 | ||
9 | Ingela Eriksson | Djulö BGK | 37 | 37 | 37,0 | 0 | 74 | ||
10 | Pirkko Maaninka | Eskilstuna BGK | 30 | 44 | 37,0 | 14 | 74 | ||
11 | Rolf Strandberg | Eskilstuna BGK | 38 | 39 | 38,5 | 1 | 77 | ||
12 | Anders Jakobsson | Sundbybergs BGK | 43 | 35 | 39,0 | 8 | 78 | ||
13 | Roberth Hummelgren | Djulö BGK | 33 | 45 | 39,0 | 12 | 78 | ||
14 | Mats Rosenberg | Örebro BGK | 38 | 41 | 39,5 | 3 | 79 | ||
15 | Stig Pettersson | Stora Tuna BGK | 44 | 35 | 39,5 | 9 | 79 | ||
16 | Reinhold Nietsch | Eskilstuna BGK | 46 | 36 | 41,0 | 10 | 82 | ||
17 | Lennart Kensert | Enköpings BGK | 37 | 46 | 41,5 | 9 | 83 | ||
18 | Bertil Ohlsson | Eskilstuna BGK | 41 | 43 | 42,0 | 2 | 84 | ||
19 | Christian Modén | Hofors BGK | 49 | 37 | 43,0 | 12 | 86 | ||
20 | Kari Laakso | Eskilstuna BGK | 44 | 43 | 43,5 | 1 | 87 | ||
21 | Stig Högkvist | Hammarby BGK | 48 | 40 | 44,0 | 8 | 88 | ||
22 | S-I Mellqvist | Sundsvalls BGK | 55 | 38 | 46,5 | 17 | 93 | ||
23 | Ronnie Lundgren | Sundbybergs BGK | 51 | 45 | 48,0 | 6 | 96 | ||
24 | Marie-Louise Tunmats | Örebro BGK | 51 | 47 | 49,0 | 4 | 98 | ||
25 | Filip Björklund | Tantogårdens BGK | 45 | 58 | 51,5 | 13 | 103 | ||
26 | Peter Lindqvist | Djulö BGK | 58 | 57 | 57,5 | 1 | 115 | ||
27 | Benny Hasth | Strängnäs BGK | 39 | 13 5 | 40,7 | 0 | 52 | Brutit | |
Denna tävling hanteras av Bangolf Arena version 2.16.42 2022-03-26 RC4 |